V dnech, kdy jste si jistě brali dovolenou, aby jste překlenuli pracovní pondělí do dlouhého, 4 dny trvajícího volna, jsme nelenili a v pondělí plnili úkol pro zákazníka.

Na podzim, jistě každý vzpomene, Brno provětraly velice silné poryvy větru, které braly sebou vše co nebylo připevněné k zemi, ale také i to co bylo – tašky, vývěsní štíty, ale také i desky. Jednu takovou reklamu jsme měli opravit. Proč o tom píšeme… Vybral jsem tuto zakázku pro příklad, jak správně naplánovat montáž a na co si dávat pozor.

PVC deska - predmontazi

Podmínky zadání

Dům se nachází na zástávce trolejbusů Tvrdého. Fasáda domu je do 5m výšky obložena keramickými kachličkami. Zadavatel zakázky nás obeznámil s tím, že se vrtat do nich nesmí, a proto se deska musí přilepit na kachličky, tak jako byla lepena deska předešlá, která praskla.

Deska měla výšku 3m a na šířku 1m, silná byla 1cm.

Proč se předešlá deska rozlomila?

Vždy je důležité při montáži zohlednit různá rizika, která mohou ovlivňovat kvalitu montáže. Může to být špatný podklad, v tomto případě kachlová fasáda, nebo špatně vybraný kotvící materiál.

Zjistili jsme, že v předchozí montáží, byla tato deska usazena pomocí pěnové, oboustranné, lepící pásky a zřejmě chemické kotvy. Při zhlédnutí ilustračního obrázku je zřejmé, že ukotvení nebylo dobře provedeno. Páska byla aplikována jen ve hlavě a následně v patě desky. Ve jejích středu desku nic nepřitlačovalo ke zdi a vítr si zde tudy našel cestu. Následně silným poryvem desku uprostřed nadzvedl a postupně ji od středu k hlavě desky odlepil. Deska se následně přelomila v půlce a spadla na zastávku, kde doufejme nikdo nestál.

správné kotvení PVC desky bez pouziti sroubu
Správné ukotvení desky speciální páskou 3M
Ukázka špatného kotvení, s naznačením poryvu, který si našel cestu středem desky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na první fotce je naše příprava pomocí pásky 3M, který má extrémní lepivost a vysokou odolnost v exteriérech. Využili jsme ji, ač její aplikace může prodražit montáž až o 30-45%. Nicméně, díky tomu, že se do fasády nesmí vrtat, navíc na ulici často profukuje silně vítr, nebyla jiná možnost jak zakázku provést co nekvalitněji, za rozumné peníze. Na prvním obrázku je patrné, že jsme mysleli na silný vítr, který tu zde často profukuje a pásku jsme tedy aplikovali vertikálně, po dlouhých pruzích. Tím jsme docílili toho, že vítr nemůže desku podfouknout jak z boku, tak i odspodu. Zde platí, čím více, tím lépe. Navíc, před domem je zastávka, kde v určitých denních hodinách čeká i přes 20 lidí.

Resumé…

Nikdy nepodceňujte sílu přírody. I když ležíme ve středu Evropy, neovlivňuje nás tolik přímořské počasí, stále se zde, čas od času, vyskytují extrémní povětrnostní podmínky, které se s ničím nepárají. A řeknu vám osobně, stát na zastávce a být trefený, těžkou, 3m deskou, bych opravdu nechtěl. :))

Hotová práce - lepení pvc desky
Hotová práce – lepení pvc desky
lepeni pvc desky - jiny uhel
lepeni pvc desky – jiny uhel

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *