Ofsetový tisk versus digitální

Zvládáme obě disciplíny, zjistěte více o těchto technologiích a jejich rozdílech

Digitální tisk

Ofsetový tisk

[table id=3 /]

Digitální tisk je výhodný jak pro tiskárny, tak pro zákazníka. 

Rozměrově tiskárna je malá, vhodná do kanceláří a na obsluhu velice jednoduchá. Jen se hlídá stav tonneru, papír a zakázky se posílají do stroje přes interface (ovladač).

Do tiskárny se nevlévají žádné barvy, používá se práškový tonner. Jeho odolnost není tak dobrá, jak u ofsetové barvy. Pokud se archy falcují, nebo rylují, může barva praskat. Celkově mechanická odolnost není tak dobrá jako u ofsetu, avšak vždy mínusy vyvažují plusy. U digitálního tisku můžete mít brožuru s 30-ti stránkami vytisklou za hodinu, kdežto u ofsetu se musí udělat kovolist, na které se vejde jen určitý počet stran. Navíc, pokud je brožura barevná, musí se na každou barvu udělat další kovolist. Což navyšuje cenu a čas výroby. U digitálního tisku jen nahrajete potřebné tiskové soubory a jen čekáte, až se všechny archy vytisknout. Žádné schnutí, měnění kovolistů, nic.

Ofsetový tisk je výhodný pro velké náklady tisku. Je také velice rychlý a kvalitní.

Bohužel, stroje jsou velice rozměrné a těžké, ale je to dobré, staré železo. Mechanický tisk, který se používá už stovky let, jen s menšími obměnami. 

Do tiskárny se barva pokaždé vkládá nová, tudíž se může namíchat jakkákoliv PANTONE barva, lak nebo různé efekty. Po tisku se tiskárna musí zase vyčistit, pro další zakázku (pokud se netiskne CMYKem). To navyšuje dobu tisku a náklady, oproti digitálu, kde je stiskem tlačítka spouštíme tisk a odebíráme hotové archy.

Ovšem kvalita tisku u ofsetu je daleko lepší, barvy mají lepší gamut a větší odolnost. Barva se neláme při rylování a mechanická odolnost je také jinde.

Jak se rozhodnout?